Biskota me qokolatë

Shijoni këto biskota, nuk do të mund të ndaleni me një biskotë.. Përbërësit: 280 gr miell 1 lugë e vogël sodë buke 2 lugë të vogla niseshte 1 lugë e vogël krip 170 gr buter 140 gr sheqer i zi…

Çokollata

Qokolatë me vetëm dy përbërës, e lehtë dhe e shpejtë.   Përbërësit: 3 gota me çokollatë për zierje 300 ml qumësht i kondenzuar Përgatitja: Në një enë kombinoni të dy përbërësit, dhe futini në mikrovalë për tre min, ose shkrijini në…

Ëmbëlsirë me mollë pak më ndryshe

Përbërësit: Për bazën: gjysmë gote miell gjysmë gote tërshërë gjysmë gote sheqer integral gjysmë luge e vogël pluhur për pjekje 1/4 e lugës së vogël kanellë pak krip 1/3 e gotës buter Për fillin: 3-4 molla të qëruara dhe të…

Tortë e lehtë

Një tortë e lehtë për t’u përgatitur dhe për t’u ngrënë.   Përbërësit: 600 gr biskota të bluara 250 gr buter 2 qokolata për zierje 2 lugë të mëdha sheqer pluhur 1 puding vanile 6 lugë sheqer 800 ml qumësht…

Ëmbëlsirë që nuk piqet

Është e vështirë të mos dashuroheni në këtë ëmbëlsirë që në kafshimin e parë. Përbërësit: 400 gr hurma pa bërthamë 150 gr arra 60 gr kakao 2 lugë të vogla vanilë 1 lugë gjelle vaj kokosi 2 gr krip mbushja:…

Ëmbëlsirë vegjetariane

Servojeni për ndonjë rast të veçant…ose kënaqeni vetëm veten tuaj.   Përbërësit: për bazën: 1 gotë hurma pa bërthama 1 gotë lajthi 1/4 e gotës badem 2 lugë gjelle vaj kokosi 1/2 e lugës së vogël krip 1/4 e lugës…

Tortë qokolate në formë të topave

Të shishme, topa qokolate elegant, të lyer në qokolatë të shkrirë me brendësi të shkriftë. Perfekte për festa. Gjithashtu janë një ide e mirë për dhuratë. Përbërësit: për tortën: 1 gotë sheqer 1 gotë e gjysmë miell 4 lugë kakao…

Qokollatë shtëpie

Një recetë e lehtë dhe shumë e shijshme..nuk ka njeri që mund t’i rezistoj!   Përbërësit: 500 gr qumësht pluhur 200 gr buter 20 lugë gjelle sheqer 200 ml ujë 8 lugë kakao pluhur 1 lugë e mesme vanillë lajthi…

Topa bore

Përbërësit: 2 gota sheqer pluhur 1 dhe 1/3 e gotës gjalpë kikiriku 1/4 e gotës buter i shkrirë 2/3 e gotës biskota të bluara 1 lugë gjelle mjaltë ose sirup (sherbet) 1 lugë e vogël krip 200 gr qokolatë e…

Ëmbëlsirë TWIX

Përbërësit Për bazën: • 2 gota e gjysmë biskota të bluara • 6 lugë gjelle buter të shkrirë • 1 lugë gjelle sheqer • Pak krip Për karamelin: • 1 gotë dhe 1/3 e gotës sheqer • 3 lugë gjelle…