Muffins me djath dhe qepë

Për këtë masë ju nevoiten 24 forma për mafins. Përbërësit: 16 lugë gjelle miell të bardhë 12 lugë kos 12 lugë vaj gjysme luge qaji krip 1 qese pluhur për pjekje 2 vezë 6 bishta qepësh të reja 300 gram…

Çokollata

Qokolatë me vetëm dy përbërës, e lehtë dhe e shpejtë.   Përbërësit: 3 gota me çokollatë për zierje 300 ml qumësht i kondenzuar Përgatitja: Në një enë kombinoni të dy përbërësit, dhe futini në mikrovalë për tre min, ose shkrijini në…

Tortila roladë

Është më e lehtë të pritën pasi kanë qëndruar për disa orë në frigorifer.   Përbërësit: 1 gotë ajkë 250 gr djath krem 100 gr speca djegës të grirë imët 100 gr ullinjë të zi të grirë 1 gotë djath…

Krem supë me këpurdha

Në kohët e ftohta, supat janë të pashmangshme në tryezat tona. Sidomos kur i bëni vet me përbërës natyral dhe të shëndetshëm.   Përbërësit: 50 gr buter 500 gr këpurdha të freskëta 2 thelpinjë hudre të grirë imët 4 gota…

Patate në furrë

Një recetë të cilën mund ta shërbeni me çdo gjë. Përbërësit: 1 kg patate të vogla 1 lugë gjelle vaj ulliri 2 thelpinjë hudhre të grirë imët 1 lugë të mesme erëza të përziera krip piper të zi piper të…

Salmon në krem

Përbërësit: për salmonin: 4 file salmon, pa lëkurë 2 lugë gjelle lëng limoni 1 lugë e vogël krip 2 lugë gjelle vaj ulliri për kremin: 1 gotë e gjysmë krem pana 1 lugë gjelle lëng limoni 1 gotë e gjysmë,…

Oriz me perime

Super recetë e lehtë për tu përgatitur në shtepi.   Përbërësit: 3 thlepinjë hudhre të grirë imët 1 lugë e vogël gjingjer pluhur 3 lugë të medha qepë të grira imët 1 gotë me perime të përziera 3 vezë të…