Smoothie me boronica

Një smoothi shumë i mirë për një fillim të mbarë të ditës në mëngjesi cili pergatitet me boronica. Përgatitja Përbërësit 1/3 e gotës tërshërë kokrra boronice 5 bajame të coptuara 1/2 e gotës jogurt 1 mollë 1 dardhë Udhëzimet Pastrohen…

Si të përgatisim Cuba Libre

E dini se çfarë ndodhë kur i shtoni një copëz limoni të athët (Lime) rrumit dhe kolës? Cuba Libre. Një ndër koktejet më të lehta në botë. Përgatitja Përbërësit 2 shota Rrum 1 limon të athët (Lime) Kola Akull Merrni…

Muffins me djath dhe qepë

Për këtë masë ju nevoiten 24 forma për mafins. Përbërësit: 16 lugë gjelle miell të bardhë 12 lugë kos 12 lugë vaj gjysme luge qaji krip 1 qese pluhur për pjekje 2 vezë 6 bishta qepësh të reja 300 gram…

Qofte vegjetariane

Përbërësit: 3 karrota 1/2 e lulelakrës 1 brokoli 2 thelpinjë hudhre 1 vezë gjysmë luge e vogël pluhur qepe 1 lugë e vogël krip gjysmë luge e vogël piper i zi 2 gota thërmja buke Përgatitja: Në blender, bluani karrotat,…

Bukë pica

Padyshim që kjo recetë është receta më e lehtë që mund ta përgatisni për mengjes, drekë, darkë ose thjeshtë si një snek. Mund të përdorni edhe përbërës të tjerë sipas dëshirës. Të gjithë i duan këto mini pica, sidomos fëmijët.…

Smoothie për energji

Smoothi nga bananet dhe gjalpa e kikirikëve për energji gjatë gjithë ditës. Një fillim i mbarë i mëngjesit. Përgatitja Përbërësit 2 banane 1 gotë qumësht 4 lugë gjalpë kikiriku 2 lugë mjaltë 5 hurme pa bërthamë Udhëzimet Procesohen së pari…

Petulla me salmon të tymosur

Përbërësit: 1 gotë e gjysmë miell 2 lugë të vogla sodë buke 2 lugë të vogla pluhur për pjekje 1 vezë 1 gotë qumësht gjysmë gote ajkë 1 lugë e vogël mustardë 2 lugë qepë të reja të grira imët…

Ëmbëlsirë në gotë

Ëmbëlsirë e përgatitur në gotë, super e shpejtë dhe interesante.   Përbërësit: për fillin: gjysmë banane e shtypur 1 lugë e madhe qokolatë e shkrirë (opcionale) përbërësit e lëngshëm: 1 vezë 2 lugë të mëdha vaj 2 lugë të mëdha…

Sallatë me luleshtrydhe

Përbërësit: 500 gr djath krem 1 gotë sheqer pluhur 2 lugë të vogla vanilë 500 gr krem pana 500 gr luleshtrydhe 2 banane 300 gr manaferra 100 Kivi 1 Portokall 3 lugë gjelle biskota të bluara Përgatitja: Në një enë…

Buter me fara luledielli

Perfekte për ta filluar ditën me energji.. Të gjithë do t’a duan buterin me fara luledielli, e sidomos femijët, pasi që është i shëndetshëm dhe ka një shije të parezistueshme. Përbërësit: 4 gota me fara të qëruara luledielli pa krip…