Ëmbëlsirë në gotë

Ëmbëlsirë e përgatitur në gotë, super e shpejtë dhe interesante.   Përbërësit: për fillin: gjysmë banane e shtypur 1 lugë e madhe qokolatë e shkrirë (opcionale) përbërësit e lëngshëm: 1 vezë 2 lugë të mëdha vaj 2 lugë të mëdha…

Biskota me qokolatë

Shijoni këto biskota, nuk do të mund të ndaleni me një biskotë.. Përbërësit: 280 gr miell 1 lugë e vogël sodë buke 2 lugë të vogla niseshte 1 lugë e vogël krip 170 gr buter 140 gr sheqer i zi…

Çokollata

Qokolatë me vetëm dy përbërës, e lehtë dhe e shpejtë.   Përbërësit: 3 gota me çokollatë për zierje 300 ml qumësht i kondenzuar Përgatitja: Në një enë kombinoni të dy përbërësit, dhe futini në mikrovalë për tre min, ose shkrijini në…

Sallatë me luleshtrydhe

Përbërësit: 500 gr djath krem 1 gotë sheqer pluhur 2 lugë të vogla vanilë 500 gr krem pana 500 gr luleshtrydhe 2 banane 300 gr manaferra 100 Kivi 1 Portokall 3 lugë gjelle biskota të bluara Përgatitja: Në një enë…

Ëmbëlsirë me mollë pak më ndryshe

Përbërësit: Për bazën: gjysmë gote miell gjysmë gote tërshërë gjysmë gote sheqer integral gjysmë luge e vogël pluhur për pjekje 1/4 e lugës së vogël kanellë pak krip 1/3 e gotës buter Për fillin: 3-4 molla të qëruara dhe të…

Buter me fara luledielli

Perfekte për ta filluar ditën me energji.. Të gjithë do t’a duan buterin me fara luledielli, e sidomos femijët, pasi që është i shëndetshëm dhe ka një shije të parezistueshme. Përbërësit: 4 gota me fara të qëruara luledielli pa krip…

Tortë e lehtë

Një tortë e lehtë për t’u përgatitur dhe për t’u ngrënë.   Përbërësit: 600 gr biskota të bluara 250 gr buter 2 qokolata për zierje 2 lugë të mëdha sheqer pluhur 1 puding vanile 6 lugë sheqer 800 ml qumësht…

Bombica me patate dhe kumbulla

Një recetë vërtetë interesante. Kombinim i përbërësve që japin rezultat fantastik. Përbërësit: 1 kg patate 1 vezë 2 lugë gjelle buter pak krip mbushja: kumbulla të thata mbështjellja: 1 gotë e gjysmë thërmia buke 2 lugë gjelle vaj 1 gotë…

Tortë qokolate në formë të topave

Të shishme, topa qokolate elegant, të lyer në qokolatë të shkrirë me brendësi të shkriftë. Perfekte për festa. Gjithashtu janë një ide e mirë për dhuratë. Përbërësit: për tortën: 1 gotë sheqer 1 gotë e gjysmë miell 4 lugë kakao…

Qokollatë shtëpie

Një recetë e lehtë dhe shumë e shijshme..nuk ka njeri që mund t’i rezistoj!   Përbërësit: 500 gr qumësht pluhur 200 gr buter 20 lugë gjelle sheqer 200 ml ujë 8 lugë kakao pluhur 1 lugë e mesme vanillë lajthi…