15 Mënyra si të përdorni uthullën në shtëpi

Uthulla ka shumë përdorime praktike shtëpiake për pastrim dhe përdorime tjera. Shumë punë të mrekullueshme mund të bëhen me produkte të zakonshme shtëpiake, përfshirë këtu produktet e gatimit. Njësoj si soda e bukës, edhe uthulla ka veti të mira të…

Smoothie me shalqi dhe manaferra

Smoothie me shalqi dhe manaferra Ky smoothie është më shumë veror dhe duke qenë se të dyja frutat janë antioksiduese, ky lëng ndihmon në parandalimin e problemeve qelizore dhe shëron çdo lloj plagë të shkaktuar. Ky”smoothie” na ndihmon të hidratohemi,…

Smoothie me boronica

Një smoothi shumë i mirë për një fillim të mbarë të ditës në mëngjesi cili pergatitet me boronica. Përgatitja Përbërësit 1/3 e gotës tërshërë kokrra boronice 5 bajame të coptuara 1/2 e gotës jogurt 1 mollë 1 dardhë Udhëzimet Pastrohen…

TAVE KOSI | Receta Tave Elbasani | Gatime Tradicionale

TAVE KOSI | Receta Tave Elbasani | Gatime Tradicionale

Si të përgatisim Cuba Libre

E dini se çfarë ndodhë kur i shtoni një copëz limoni të athët (Lime) rrumit dhe kolës? Cuba Libre. Një ndër koktejet më të lehta në botë. Përgatitja Përbërësit 2 shota Rrum 1 limon të athët (Lime) Kola Akull Merrni…

Muffins me djath dhe qepë

Për këtë masë ju nevoiten 24 forma për mafins. Përbërësit: 16 lugë gjelle miell të bardhë 12 lugë kos 12 lugë vaj gjysme luge qaji krip 1 qese pluhur për pjekje 2 vezë 6 bishta qepësh të reja 300 gram…

Pasta me spinaq dhe djath

Përbërësit: 500 gr pasta 3 lugë gjelle buter 3 gota djath mocarella 1 lugë e vogël hudhër pluhur 1 gotë e gjysmë qumësht 1 lugë e vogël krip pak piper i zi 4 gota spinaq Përgatitja: Zieni pastat. Përderisa zihen…

Qofte vegjetariane

Përbërësit: 3 karrota 1/2 e lulelakrës 1 brokoli 2 thelpinjë hudhre 1 vezë gjysmë luge e vogël pluhur qepe 1 lugë e vogël krip gjysmë luge e vogël piper i zi 2 gota thërmja buke Përgatitja: Në blender, bluani karrotat,…