Kofshë pule në furrë

Kofshë pule perfekte, ideale për çdo rast. Përbërësit: 1.5 kg kofshë pule 2 lugë gjelle vaj 1/2 e lugës së vogël hudhër pluhur 1/4 e lugës së vogël piper të kuq pikant krip dhe piper i zi 1/3 e gotës sos…

Ëmbëlsirë pa miell

Përbërësit: 500 gram çokollatë për zierje 1/2 e gotës buter 6 të verdhë vezësh 1/2 e gotës sheqer 1/2 e gotës krem pana 1 lugë gjelle sheqer vanilje 6 të bardhë vezësh për lyerje: 500 gram çokollatë për zierje 3/4 e…

Supë kremoze me brokoli

Përbërësit: 4 gota lëng mishi 300 gram brokoli Gjysmë qepe e grirë 150 ml krem hopla 2 gota djath çedar i grirë në rende Krip dhe piper Përgatitja: Në një tenxhere të thelle vendosni lëngun e mishit, qepën, brokolin dhe kripën…

Pulë me 40 thelpinjë hudhre

Përbërësit: OVaj 1 gotë lëng pule 1/4 e gotës verë e bardhë 3 lugë gjelle miell të bardhë 2 lugë gjelle buter i shkrirë në temperaturë dhome 2 lugë të mëdha lëng limoni 6 kofshë pule 2 lugë të vogla…

Tortë e lehtë

Një tortë e lehtë për t’u përgatitur dhe për t’u ngrënë.   Përbërësit: 600 gr biskota të bluara 250 gr buter 2 qokolata për zierje 2 lugë të mëdha sheqer pluhur 1 puding vanile 6 lugë sheqer 800 ml qumësht…

Supë me lulelakër

Lulelakra është një prej perimeve e cila mund gatuhet në shumë mënyra. Përbërësit: 1 kokë lulelakër 1 qepë e madhe 2 thelpinjë hudhre 1 karrotë 1 patate 600 ml lëng i perimeve 500 ml qumësht krip dhe piper i zi…

Çokollata

Qokolatë me vetëm dy përbërës, e lehtë dhe e shpejtë.   Përbërësit: 3 gota me çokollatë për zierje 300 ml qumësht i kondenzuar Përgatitja: Në një enë kombinoni të dy përbërësit, dhe futini në mikrovalë për tre min, ose shkrijini në…

Jogurt i ngrirë me luleshtrydhe

I lehtë e me shije, nuk do ta dalloni nga akullorja.   Përbërësit: 3 gota luleshtrydhe të ngrira 3 kivi, të qëruar dhe të grirë 1 gotë jogurt grek 3 lugë të mëdha mjaltë Përgatitja: Kombinoni të gjithë përbërësit në…

Salmon në krem

Përbërësit: për salmonin: 4 file salmon, pa lëkurë 2 lugë gjelle lëng limoni 1 lugë e vogël krip 2 lugë gjelle vaj ulliri për kremin: 1 gotë e gjysmë krem pana 1 lugë gjelle lëng limoni 1 gotë e gjysmë,…

Fajitas me pulë

Fajitas pule të pjekura në furrë, janë një darkë e lehtë dhe e shëndetshme, e gatshme për 30 minuta.   Përbërësit: 700 gr mish pule i copëtuar 3 speca me ngjyra të ndryshme 1 qepë e mesme 1 lugë e…