Mafins me djath dhe qepë

Për këtë masë ju nevoiten 24 forma për mafins. Përbërësit: 16 lugë gjelle miell të bardhë 12 lugë kos 12 lugë vaj gjysme luge qaji krip 1 qese pluhur për pjekje 2 vezë 6 bishta qepësh të reja 300 gram…

Jogurt i ngrirë me luleshtrydhe

I lehtë e me shije, nuk do ta dalloni nga akullorja.   Përbërësit: 3 gota luleshtrydhe të ngrira 3 kivi, të qëruar dhe të grirë 1 gotë jogurt grek 3 lugë të mëdha mjaltë Përgatitja: Kombinoni të gjithë përbërësit në…

Biskota me qokolatë

Shijoni këto biskota, nuk do të mund të ndaleni me një biskotë.. Përbërësit: 280 gr miell 1 lugë e vogël sodë buke 2 lugë të vogla niseshte 1 lugë e vogël krip 170 gr buter 140 gr sheqer i zi…

Ëmbëlsirë në gotë

Ëmbëlsirë e përgatitur në gotë, super e shpejtë dhe interesante.   Përbërësit: për fillin: gjysmë banane e shtypur 1 lugë e madhe qokolatë e shkrirë (opcionale) përbërësit e lëngshëm: 1 vezë 2 lugë të mëdha vaj 2 lugë të mëdha…

Bukë pica

Padyshim që kjo recetë është receta më e lehtë që mund ta përgatisni për mengjes, drekë, darkë ose thjeshtë si një snek. Mund të përdorni edhe përbërës të tjerë sipas dëshirës. Të gjithë i duan këto mini pica, sidomos fëmijët.…

Buter me fara luledielli

Perfekte për ta filluar ditën me energji.. Të gjithë do t’a duan buterin me fara luledielli, e sidomos femijët, pasi që është i shëndetshëm dhe ka një shije të parezistueshme. Përbërësit: 4 gota me fara të qëruara luledielli pa krip…

Tortë qokolate në formë të topave

Të shishme, topa qokolate elegant, të lyer në qokolatë të shkrirë me brendësi të shkriftë. Perfekte për festa. Gjithashtu janë një ide e mirë për dhuratë. Përbërësit: për tortën: 1 gotë sheqer 1 gotë e gjysmë miell 4 lugë kakao…

Petë pice me kungullesha

Të gjithë i duam picat, dhe deri më tani janë gatuar receta nga më të ndryshmet. Më poshtë mund të gjeni një verzion të picës së shëndetshme dhe mjaft interesante.   Përbërësit: 3 kungullesha të mesme të grira në gërryese…

Qokollatë shtëpie

Një recetë e lehtë dhe shumë e shijshme..nuk ka njeri që mund t’i rezistoj!   Përbërësit: 500 gr qumësht pluhur 200 gr buter 20 lugë gjelle sheqer 200 ml ujë 8 lugë kakao pluhur 1 lugë e mesme vanillë lajthi…

Topa bore

Përbërësit: 2 gota sheqer pluhur 1 dhe 1/3 e gotës gjalpë kikiriku 1/4 e gotës buter i shkrirë 2/3 e gotës biskota të bluara 1 lugë gjelle mjaltë ose sirup (sherbet) 1 lugë e vogël krip 200 gr qokolatë e…