Pasta me mish

Përbërësit: 100 gram mish i terur i copëtuar 300 gram gjoks pule 2 lugë gjelle buter krip dhe piper 2 lugë gjelle majdanoz 3 thelpinjë hudhre të grirë imët 3/4 e gotës qumësht 1/4 e gotës krem pana 1 gotë…

Pulë me 40 thelpinjë hudhre

Përbërësit: OVaj 1 gotë lëng pule 1/4 e gotës verë e bardhë 3 lugë gjelle miell të bardhë 2 lugë gjelle buter i shkrirë në temperaturë dhome 2 lugë të mëdha lëng limoni 6 kofshë pule 2 lugë të vogla…

Oriz me perime

Super recetë e lehtë për tu përgatitur në shtepi.   Përbërësit: 3 thlepinjë hudhre të grirë imët 1 lugë e vogël gjingjer pluhur 3 lugë të medha qepë të grira imët 1 gotë me perime të përziera 3 vezë të…

Roladë me patate

Përbërësit: 6 patate 2 gota djath parmezan 3 lugë të vogla kripë 4 lugë të mëdha vaj ulliri 1 qepë 500 gr mish i bluar viqi 500 gr salcë domatesh 4 lugë të mëdha majdanoz i grirë gjysmë luge të…

Pulë dhe oriz në furrë

Ndoshta nga emri mund të duket një recetë normale të cilën e përgatisni shpesh. Mirëpo kjo mënyrë e përgatitijes së pulës me oriz do ju befasojë, dhe do ju shijoj më shumë.   Përbërësit: 1 lugë gjelle buter 1 qepë…

Salmon dhe vezë

Nga pikëpamja ushqyese, salmoni është një ushqim i shkëlqyer, i pasur me proteina, yndyrna shumë ushqyese, vitamina (Tiamin, Niacin, Vitamina B6, Vitamina B12) dhe disa minerale (fosfor dhe selen). Përmbajtja e natriumit është jashtëzakonisht e ulët. Salmoni përmban shumë yndyrna…

Këpurdha me qepë të karamelizuara

Kjo mënyrë e përgatitjes së këpurdhave është një prej mënyrave më të shpejta dhe më të mira të gatimit të këpurdhave. Të përziera me qepët e karamelizuara, marrin një shije të jashtëzakonshme. Duke u shtuar edhe pak verë, i bën…

Tavë me pulë dhe brokoli

Një tavë shumë e shijshme dhe është ndryshim i mirë ndaj tavave të kuzhinës tonë. Ka shumë vitamina dhe vlera ushqyese.  Ju bëftë mirë!

Gjellë me gjoks pule

Gjellë e lehtë dhe e shijshme.   Përbërësit: 500 gr gjoks pule 1 qepë e madhe 2 speca jeshil 1 karrotë erëza të përziera piper i zi mëlmesë keri vaj 200 gr ajkë Përgatitija: Në një tigan të thellë ne…

Karkaleca me hudhër e limon

Ka mënyra të ndryshme të përgatitjes së karkalecave, mirëpo këtë recetë do ta adhuroni.     Përbërësit: 2 lugë gjelle buter 1 lugë gjelle vaj ulliri 500 gr karkaleca të qëruar 3 thelpinjë hudhre 1 lugë e mesme fara të…