Mafins me djath dhe qepë

Për këtë masë ju nevoiten 24 forma për mafins. Përbërësit: 16 lugë gjelle miell të bardhë 12 lugë kos 12 lugë vaj gjysme luge qaji krip 1 qese pluhur për pjekje 2 vezë 6 bishta qepësh të reja 300 gram…

Pasta me spinaq dhe djath

Përbërësit: 500 gr pasta 3 lugë gjelle buter 3 gota djath mocarella 1 lugë e vogël hudhër pluhur 1 gotë e gjysmë qumësht 1 lugë e vogël krip pak piper i zi 4 gota spinaq Përgatitja: Zieni pastat. Përderisa zihen…

Qofte vegjetariane

Përbërësit: 3 karrota 1/2 e lulelakrës 1 brokoli 2 thelpinjë hudhre 1 vezë gjysmë luge e vogël pluhur qepe 1 lugë e vogël krip gjysmë luge e vogël piper i zi 2 gota thërmja buke Përgatitja: Në blender, bluani karrotat,…

Bukë pica

Padyshim që kjo recetë është receta më e lehtë që mund ta përgatisni për mengjes, drekë, darkë ose thjeshtë si një snek. Mund të përdorni edhe përbërës të tjerë sipas dëshirës. Të gjithë i duan këto mini pica, sidomos fëmijët.…

Petulla me salmon të tymosur

Përbërësit: 1 gotë e gjysmë miell 2 lugë të vogla sodë buke 2 lugë të vogla pluhur për pjekje 1 vezë 1 gotë qumësht gjysmë gote ajkë 1 lugë e vogël mustardë 2 lugë qepë të reja të grira imët…

Buter me fara luledielli

Perfekte për ta filluar ditën me energji.. Të gjithë do t’a duan buterin me fara luledielli, e sidomos femijët, pasi që është i shëndetshëm dhe ka një shije të parezistueshme. Përbërësit: 4 gota me fara të qëruara luledielli pa krip…

Petë pice me kungullesha

Të gjithë i duam picat, dhe deri më tani janë gatuar receta nga më të ndryshmet. Më poshtë mund të gjeni një verzion të picës së shëndetshme dhe mjaft interesante.   Përbërësit: 3 kungullesha të mesme të grira në gërryese…

Krem supë me këpurdha

Në kohët e ftohta, supat janë të pashmangshme në tryezat tona. Sidomos kur i bëni vet me përbërës natyral dhe të shëndetshëm.   Përbërësit: 50 gr buter 500 gr këpurdha të freskëta 2 thelpinjë hudre të grirë imët 4 gota…

Petulla të njelmëta

Petulla me përbërës misrin të cilat do të ju ofrojnë një mëngjes të shijshëm dhe të shëndetshëm. Një specialitet i këndëshëm i verës.

Bukë nga bananja

  Një recetë shumë e shëndetshme dhe e lehtë. Specialitet shumë i shijshëm.     Përbërësit *2 gota miell *1 lugë çaji sode buke *1/4 lugës çajit kripë *1/2 filxhanit gjalpë *3/4 filxhanit sheqer *2 vezë të rrahura *2 1/3…