Ëmbëlsirë vegjetariane

Servojeni për ndonjë rast të veçant…ose kënaqeni vetëm veten tuaj.   Përbërësit: për bazën: 1 gotë hurma pa bërthama 1 gotë lajthi 1/4 e gotës badem 2 lugë gjelle vaj kokosi 1/2 e lugës së vogël krip 1/4 e lugës…

Tortë qokolate në formë të topave

Të shishme, topa qokolate elegant, të lyer në qokolatë të shkrirë me brendësi të shkriftë. Perfekte për festa. Gjithashtu janë një ide e mirë për dhuratë. Përbërësit: për tortën: 1 gotë sheqer 1 gotë e gjysmë miell 4 lugë kakao…

Qokollatë shtëpie

Një recetë e lehtë dhe shumë e shijshme..nuk ka njeri që mund t’i rezistoj!   Përbërësit: 500 gr qumësht pluhur 200 gr buter 20 lugë gjelle sheqer 200 ml ujë 8 lugë kakao pluhur 1 lugë e mesme vanillë lajthi…

Topa bore

Përbërësit: 2 gota sheqer pluhur 1 dhe 1/3 e gotës gjalpë kikiriku 1/4 e gotës buter i shkrirë 2/3 e gotës biskota të bluara 1 lugë gjelle mjaltë ose sirup (sherbet) 1 lugë e vogël krip 200 gr qokolatë e…

Bombica OREO

Ky kombinim i përbërësve, do ju bëj te ndjeheni si në parajsë.   Përbërësit: 1 paketim biskota oreo 250 gr djath krem, të zbutur 350 gr qokollatë e bardhë e shkrirë Përgatitja: Vendosni biskotat oreo në një qese plastike, merreni…

Nutellë shtëpie

Duke përgatitur nutellën tuaj vet, ju do të keni në kontrollë kaloritë dhe sheqerin që merrni përmes saj. Përbërësit për 1 gotë e gjysmë: 1 gotë lajthi, të pjekura dhe të qëruara 4 lugë gjelle sheqer pluhur 200 gr qokolatë…

Ëmbëlsirë TWIX

Përbërësit Për bazën: • 2 gota e gjysmë biskota të bluara • 6 lugë gjelle buter të shkrirë • 1 lugë gjelle sheqer • Pak krip Për karamelin: • 1 gotë dhe 1/3 e gotës sheqer • 3 lugë gjelle…

Ëmbëlsirë Oreo

Ëmbësirë që përgatitet lehtë dhe ka një shije fantastike.

Ëmbëlsirë nga buka

Një recetë shumë e lehtë për përgatitje të një ëmbëlsire me përbërës të cilët i keni në shtëpi. Ju bëftë mirë.

Tortë me pak përbërës
http://www.gjellaime.com/wp-content/uploads/2017/06/18910829_250481832097249_7949537857016692736_n.mp4