gjellaime
571 Articles0 Comments

Tortila roladë

Është më e lehtë të pritën pasi kanë qëndruar për disa orë në frigorifer.   Përbërësit: 1 gotë ajkë 250 gr djath krem 100 gr speca djegës të grirë imët 100 gr ullinjë të zi të grirë 1 gotë djath…

Këpurdha të mbushura me spinaq

Këpurdha të mbushura, kremoze, me spinaq, ajkë e hudhër, nuk kanë si mos të jenë super të shijshme.   Përbërësit: 10 këpurdha të mëdha 3 lugë të mëdha buter 2 lugë të vogla hudhër e grirë imët 200 gr spinaq…

Roladë me patate

Përbërësit: 6 patate 2 gota djath parmezan 3 lugë të vogla kripë 4 lugë të mëdha vaj ulliri 1 qepë 500 gr mish i bluar viqi 500 gr salcë domatesh 4 lugë të mëdha majdanoz i grirë gjysmë luge të…

Pulë dhe oriz në furrë

Ndoshta nga emri mund të duket një recetë normale të cilën e përgatisni shpesh. Mirëpo kjo mënyrë e përgatitijes së pulës me oriz do ju befasojë, dhe do ju shijoj më shumë.   Përbërësit: 1 lugë gjelle buter 1 qepë…

Biskota me qokolatë

Shijoni këto biskota, nuk do të mund të ndaleni me një biskotë.. Përbërësit: 280 gr miell 1 lugë e vogël sodë buke 2 lugë të vogla niseshte 1 lugë e vogël krip 170 gr buter 140 gr sheqer i zi…

Ëmbëlsirë në gotë

Ëmbëlsirë e përgatitur në gotë, super e shpejtë dhe interesante.   Përbërësit: për fillin: gjysmë banane e shtypur 1 lugë e madhe qokolatë e shkrirë (opcionale) përbërësit e lëngshëm: 1 vezë 2 lugë të mëdha vaj 2 lugë të mëdha…

Salmon dhe vezë

Nga pikëpamja ushqyese, salmoni është një ushqim i shkëlqyer, i pasur me proteina, yndyrna shumë ushqyese, vitamina (Tiamin, Niacin, Vitamina B6, Vitamina B12) dhe disa minerale (fosfor dhe selen). Përmbajtja e natriumit është jashtëzakonisht e ulët. Salmoni përmban shumë yndyrna…

Qofte vegjetariane

Përbërësit: 3 karrota 1/2 e lulelakrës 1 brokoli 2 thelpinjë hudhre 1 vezë gjysmë luge e vogël pluhur qepe 1 lugë e vogël krip gjysmë luge e vogël piper i zi 2 gota thërmja buke Përgatitja: Në blender, bluani karrotat,…

Pasta me pulë dhe përshutë

Shijoni pjatën e ëndrrave!   Përbërësit: 100 gr përshutë viqi 300 gr gjoks pule 2 lugë të vogla krip 1 lugë e vogël piper i zi 1 lugë e vogël hudhër pluhur 2 qepë të grira 4 thelpinjë hudhre 200…

Bukë pica

Padyshim që kjo recetë është receta më e lehtë që mund ta përgatisni për mengjes, drekë, darkë ose thjeshtë si një snek. Mund të përdorni edhe përbërës të tjerë sipas dëshirës. Të gjithë i duan këto mini pica, sidomos fëmijët.…