gjellaime
571 Articles0 Comments

Tortë e lehtë

Një tortë e lehtë për t’u përgatitur dhe për t’u ngrënë.   Përbërësit: 600 gr biskota të bluara 250 gr buter 2 qokolata për zierje 2 lugë të mëdha sheqer pluhur 1 puding vanile 6 lugë sheqer 800 ml qumësht…

Pasta me spinaq dhe djath

Përbërësit: 500 gr pasta 3 lugë gjelle buter 3 gota djath mocarella 1 lugë e vogël hudhër pluhur 1 gotë e gjysmë qumësht 1 lugë e vogël krip pak piper i zi 4 gota spinaq Përgatitja: Zieni pastat. Përderisa zihen…

Supë me lulelakër

Lulelakra është një prej perimeve e cila mund gatuhet në shumë mënyra. Përbërësit: 1 kokë lulelakër 1 qepë e madhe 2 thelpinjë hudhre 1 karrotë 1 patate 600 ml lëng i perimeve 500 ml qumësht krip dhe piper i zi…

Sallatë me luleshtrydhe

Përbërësit: 500 gr djath krem 1 gotë sheqer pluhur 2 lugë të vogla vanilë 500 gr krem pana 500 gr luleshtrydhe 2 banane 300 gr manaferra 3 lugë gjelle biskota të bluara Përgatitja: Në një enë të thellë duke përdorur…

Çokollata

Qokolatë me vetëm dy përbërës, e lehtë dhe e shpejtë.   Përbërësit: 3 gota me çokollatë për zierje 300 ml qumësht i kondenzuar Përgatitja: Në një enë kombinoni të dy përbërësit, dhe futini në mikrovalë për tre min, ose shkrijini në…

Jogurt i ngrirë me luleshtrydhe

I lehtë e me shije, nuk do ta dalloni nga akullorja.   Përbërësit: 3 gota luleshtrydhe të ngrira 3 kivi, të qëruar dhe të grirë 1 gotë jogurt grek 3 lugë të mëdha mjaltë Përgatitja: Kombinoni të gjithë përbërësit në…

Salmon në krem

Përbërësit: për salmonin: 4 file salmon, pa lëkurë 2 lugë gjelle lëng limoni 1 lugë e vogël krip 2 lugë gjelle vaj ulliri për kremin: 1 gotë e gjysmë krem pana 1 lugë gjelle lëng limoni 1 gotë e gjysmë,…

Fajitas me pulë

Fajitas pule të pjekura në furrë, janë një darkë e lehtë dhe e shëndetshme, e gatshme për 30 minuta.   Përbërësit: 700 gr mish pule i copëtuar 3 speca me ngjyra të ndryshme 1 qepë e mesme 1 lugë e…

Ëmbëlsirë me mollë pak më ndryshe

Përbërësit: Për bazën: gjysmë gote miell gjysmë gote tërshërë gjysmë gote sheqer integral gjysmë luge e vogël pluhur për pjekje 1/4 e lugës së vogël kanellë pak krip 1/3 e gotës buter Për fillin: 3-4 molla të qëruara dhe të…

Oriz me perime

Super recetë e lehtë për tu përgatitur në shtepi.   Përbërësit: 3 thlepinjë hudhre të grirë imët 1 lugë e vogël gjingjer pluhur 3 lugë të medha qepë të grira imët 1 gotë me perime të përziera 3 vezë të…