gjellaime
571 Articles0 Comments

Tuna Karbonara

Përbërësit: 1 kg pasta 360 gram tuna të konzervuara në vaj gjysmë gote djath i grirë 50 gram buter 400 ml krem pana 5 thelpinjë hudhre 2 qepë të mesme 200 gr këpurdha të konzervuara 2 lugë gjelle majdanoz 2…

Kofshë pule në furrë

Kofshë pule perfekte, ideale për çdo rast. Përbërësit: 1.5 kg kofshë pule 2 lugë gjelle vaj 1/2 e lugës së vogël hudhër pluhur 1/4 e lugës së vogël piper të kuq pikant krip dhe piper i zi 1/3 e gotës sos…

Ëmbëlsirë pa miell

Përbërësit: 500 gram çokollatë për zierje 1/2 e gotës buter 6 të verdhë vezësh 1/2 e gotës sheqer 1/2 e gotës krem pana 1 lugë gjelle sheqer vanilje 6 të bardhë vezësh për lyerje: 500 gram çokollatë për zierje 3/4 e…

Patate në furrë

Një recetë të cilën mund ta shërbeni me çdo gjë. Përbërësit: 1 kg patate të vogla 1 lugë gjelle vaj ulliri 2 thelpinjë hudhre të grirë imët 1 lugë të mesme erëza të përziera krip piper të zi piper të…

Supë kremoze me brokoli

Përbërësit: 4 gota lëng mishi 300 gram brokoli Gjysmë qepe e grirë 150 ml krem hopla 2 gota djath çedar i grirë në rende Krip dhe piper Përgatitja: Në një tenxhere të thelle vendosni lëngun e mishit, qepën, brokolin dhe kripën…

Mafins me djath dhe qepë

Për këtë masë ju nevoiten 24 forma për mafins. Përbërësit: 16 lugë gjelle miell të bardhë 12 lugë kos 12 lugë vaj gjysme luge qaji krip 1 qese pluhur për pjekje 2 vezë 6 bishta qepësh të reja 300 gram…

Pasta me avokado

Përbërësit: 500 gram pasta 2 avokado të qëruar 2 thelpinjë hudhre gjysmë gote bazilik të freskët Dy lugë gjelle lëng limoni 1/3 e gotës vaj ulliri 200 gram domatina 1/2 e gotës misër i zier krip dhe piper i zi Përgatitja:…

Pasta me mish

Përbërësit: 100 gram mish i terur i copëtuar 300 gram gjoks pule 2 lugë gjelle buter krip dhe piper 2 lugë gjelle majdanoz 3 thelpinjë hudhre të grirë imët 3/4 e gotës qumësht 1/4 e gotës krem pana 1 gotë…

Pulë me 40 thelpinjë hudhre

Përbërësit: OVaj 1 gotë lëng pule 1/4 e gotës verë e bardhë 3 lugë gjelle miell të bardhë 2 lugë gjelle buter i shkrirë në temperaturë dhome 2 lugë të mëdha lëng limoni 6 kofshë pule 2 lugë të vogla…

Krem me ullinj

Përbërësit: 500 gr ajkë 200 gr ullinj jeshil të grirë imët gjysmë gotë majonez krip gjysmë luge e vogël hudhër pluhur Përgatitja: Përzieni të gjithë përbërësit mirë, derisa të fitohët masë kompakte. Ky kren mund të përdoret për ta lyer…